کد خبر : 106621
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۶:۲۶

یادداشت| جایزه مصطفی و تفسیر «دانشمندِ مسلمان» یا «مسلمانِ دانشمند»

یادداشت| جایزه مصطفی و تفسیر «دانشمندِ مسلمان» یا «مسلمانِ دانشمند»

جایزه مصطفی که بین اهالی علم و دانش به نوبل اسلامی نیز شهرت یافته تلاش گسترده و بزرگی برای یادآوری شکوه گذشته دانشمندان اسلامی است.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ «محمد رضا کمیلی با ارسال یادداشت ینوشت: جایزه مصطفی رویدادی بود که در دوران کم شدن موج فراگیری کرونا اولین حرکت بزرگ فرهنگی علمی در کشور تلقی می شود این رویداد از چند منظر مهم و ارزشمند است.

آنگونه که از سخنان برگزیدگان این جشنواره به خصوص «پروفسور محمد اقبال چوهدری» برنده پاکستانی این جایزه بر می آید حتی نگاه منتخبان جشنواره تمدنی و چیزی فراتر از یک رویداد چند روزه بوده است.

برخی از برگزیدگان جشنواره مانند «دکتر کامران وفا» جوایز چند صد هزار دلاری خود را به ترویج فعالیت های علمی هدیه کردند و این خود نشانگر اهمیت تلاشی است که از سوی جوانان ایران زمین در جشنوراه جایزه مصطفی انجام شده است.

کشورهای اسلامی روی هم رفته نزدیک به یک چهارم جمعیت جهان را شکل می دهند ولی از نظر علمی و در سایه بی توجهی های طولانی مدت که بخشی از آن تحمیل کشورهای استعمارگر بوده از لحاظ علمی حرف چندانی برای گفتن نداشته اند.

حقیقت این است که استعداد در کشورهای اسلامی فراوان است ولی مسیری برای کشف این استعدادها وجود نداشته و زیرساخت های لازم نیز فراهم نیست.

پروفسورمحمد صائغ یکی از برگزیدگان جشنواره در این خصوص می گوید: بار اولی که در آمریکا با یک استاد آمریکایی صحبت می کردم او به من گفت مراقب باش اشتباه نکنی. اگر یک غربی اشتباه کند همه می گویند او در حال آموختن و یادگیری است ولی اگر تو ( به عنوان یک مسلمان) اشتباه کنی همه می گویند تو یک احمق هستی.

همه اندیشمندان اسلامی در تهران جمع شده اند و اذعان دارند که اگر کشوری بتواند فعالیتی را برای بازگشت به دوران با شکوه گذشته اسلامی انجام دهد آن کشور ایران خواهد بود.

چهارمین دوره جایزه مصطفی به پایان رسید ولی تمام کسانی که در سراسر جهان ناظر برگزاری این رویداد بودند به این باور رسیدند که در دل استعدادهای اسلامی می توان نوابغی پیدا کرد که دنیای غرب نیز از داشتن آنها عاجز است.

کاشف ذره بی جرم پروفسور زاهد حسن استاد دانشگاه پرینستون است که اهل بنگلادش است او نیز یکی دیگر از برندگان جایزه مصطفی است و برگزاری این رویداد را اتفاقی بزرگ برای کشورهای مسلمان می داند.

«محمد اقبال چوهدری» نیز اساتید برجسته پاکستان است که برای درمان صرع به یافته هایی رسیده که همه از گیاهان دارویی نشات می گیرند. در زندگی او یک نکته جالب وجود دارد و آن این است که علی رغم امکان سفر به آمریکا و تحصیل در این کشور ترجیح داده در کشور خود تحصیلاتش را ادامه دهد.

او حتی داروهای جالبی برای درمان زخم معده نیز پیدا کرده و همین سبب شهرت جهانی او شده است.

در کل جایزه مصطفی اتفاق مهمی که پایتخت ایران اسلامی چند روزی میزبان آن بود نوید شکوفایی استعدادهای تازه و حتی ناشناخته ای را در کشورهای مسلمان جهان می دهد. از آفریقا تا آسیا و حتی اروپا نیز محل حضور دانشمندان مسلمان هستند که تا به حال به دلیل یک مسلمان دانشمند بودن مورد توجه قرار نگرفته اند.

انتهای پیام/.