کد خبر : 94759
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۶:۵۱

یادداشت| تمام سناریوهای موجود در قتل کارگران معدن در پاکستان و نتایج آن

یادداشت| تمام سناریوهای موجود در قتل کارگران معدن در پاکستان و نتایج آن

روز گذشته در حادثه ای تلخ ۱۱ کارگر معدن در ایالت بلوچستان پاکستان کشته شدند که همه آنها از هزاره های شیعه بودند ولی رسانه های مختلف قتل آنها را به گونه های مختلفی تفسیر کردند.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ «محمد رضا کمیلی» کارشناس حوزه پاکستان ضمن ارسال یادداشتی نوشت: ایالت بلوچستان پاکستان گذرگاه اصلی کریدور اقتصادی چین و پاکستان است و ارزش اقتصادی زیادی برای دو کشور دارد از سوی دیگر تروریست های جدایی طلب بلوچ که از حمایت هند نیز برخوردار هستند طی سال های اخیر تلاش کرده اند نبض اقتصادی پاکستان را نا امن کرده و به پروژه های اقتصادی حمله کنند.
حال با توجه به حمله تروریستی صورت گرفته در کویته که منجر به کشته شدن ۱۱ کارگر معدن که از قضا همه آنها شیعه هستند، می توان سناریوهای مختلفی را در نظر گرفت. پیش از عنوان سناریوهای پیش روی باید به این نکته نیز اشاره کرد که مذهبی جلوه دادن ماجرا پیش از آشکار شدن زوایای آن حاصلی جز ایجاد اختلاف میان شیعیان و اهل سنت پاکستان نخواهد داشت. سخنرانی برخی سران شیعه مانند «علامه راجا ناصر» دبیر حزب مجلس وحدت مسلمین نیز به این موضوع اشاره دارد.
حال سناریوهای موجود را بررسی می کنیم:
اول اینکه این حمله در اصل یک حادثه تروریستی با اهداف مذهبی باشد. در اینصورت اعتراض شیعیان پاکستانی و نشر اخبار توسط رسانه های داخلی می تواند کمکی به شیعیان مظلوم منطقه باشد تا دولت بیشتر به آنها توجه کند. رسانه های غربی داعش را عامل حمله معرفی کرده اند البته در رسانه های پاکستانی هنوز عامل حمله را اعلام نکرده اند. دلیل این موضوع شاید تلاش دستگاه های امنیتی برای اطمینان از دخالت داعش باشد زیرا پاکستان همواره حضور سازمان یافته داعش در خاک خود را نفی کرده است.
فرضیه دوم که قوی تر است و مستندات موجود نیز آن را بیشتر تقویت می کند این است که از کشته شدن شیعیان تنها برای سرپوش گذاشتن بر یک حمله سنگین اقتصادی استفاده شده است. می دانیم که اقتصاد پاکستان کاملا به زغال سنگ وابسته است و کشتن کارگران یک معدن زغال سنگ می تواند باعث ترس دیگران شود و به این شکل مساله را کاملا برای اسلام آباد حیاتی و مهم کند. این نقشه می تواند توسط گروهی کشیده شود که قصد دارد به پاکستان ضربه اقتصادی وارد کند.
نکته دیگری که می تواند این فرضیه را تقویت کند این است که دیگر نقاط پاکستان رنگ امنیت به خود دیده اند زیرا گروههای نظیر سپاه صحابه و لشکر جهنگوی سرکوب شده اند ولی بلوچستان حتی طی ماه های اخیر نیز شاهد حملات تروریستی بوده زیرا گروه جدایی طلب ارتش آزاد بلوچستان که آشکارا از سوی هند حمایت می شود تلاش دارد بزرگترین ایالت پاکستان را نا امن جلوه دهد. نباید فراموش کنیم که هنوز هیچ گروهی مسئولیت این عملیات تروریستی را به عهده نگرفته است. در حالی که گروه های تکفیری پس از هر حمله تروریستی بی درنگ آن را به خود نسبت می دادند.
نکته مهم دیگر این است که اگر فضا به گونه ای باشد که شیعیان خود را قربانی اصلی بدانند به دولت فشار می آورند در نتیجه دولت مجبور می شود به آنها امتیازاتی بدهد در مقابل برخی از اهل سنت آشفته خواهند شد که چرا امتیازات خاص برای شیعیان در نظر گرفته شده در حالی که خود آنها نیز قربانی می دهند(اشاره به کشته شدن مرزبان های پاکستانی طی هفته های اخیر) بنا براین به سادگی بر آتش اختلافات مذهبی دامن زده می شود و این همان چیزی است که تجزیه طلبان بلوچستان دنبال آن هستند.
با تمام مطالب فوق بازهم تاکید می کنیم که هنوز برای نتیجه گیری نهایی زود است و باید مستندات را سنجیده و طبق آن واکنش نشان داد. در حال شکی نیست که با توجه به خطرات موجود دولت اسلام آباد باید تلاش های خود جهت افزایش امنیت منطقه بلوچستان را به شدت افزایش دهد این کار هم مانع حملات تروریستی می شود، هم پیش رفت پروژه های اقتصادی مشترک با چین را در پی دارد و هم دست تروریست ها را از خون مردم کوتاه می کند.