کد خبر : 96184
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۷:۵۵

یادداشت برگزاری تجمع علیه رژیم صهیونیستی در کراچی و اهداف پشت پرده آن

یادداشت برگزاری تجمع علیه رژیم صهیونیستی در کراچی و اهداف پشت پرده آن

طی روزهای اخیر برگزاری یک تجمع بزرگ در شهر کراچی که طی آن برگزار کنندگان خواستار به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی توسط اسلام آباد شده بودند بازتاب های بسیاری داشت.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ « محمد رضا کمیلی » کارشناس حوزه پاکستان طی یادداشت نوشت: برگزاری تجمع بزرگی در شهر کراچی نگاه رسانه های جهان به خصوص رسانه های داخلی را به سمت پاکستان چرخاند.
برگزار کنندگان این تجمع بزرگ ضمن سردادن شعارهایی اعلام کردند که عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را هرگز نخواهند پذیرفت، ولی سوال این جاست که چه اتفاقی در پاکستان رخ داده که این افراد اینگونه به خیابان ها آمده و علیه عادی سازی روابط با اسرائیل شعار سر می دهند.
ابتدا باید هویت معترضین مشخص شود و برای مخاطب روشن شود که این اعتراض از سوی چه کسانی انجام شده است. پرچم هایی که در جای جای مراسم به اهتزاز درآمده و در دست معترضین نیز هست ترکیب خطوط سیاه و سفید را نشان می دهد که نشانه و علامت حزب جمعیت علمای اسلام و دیگر احزاب دیوبندی است.
در شرایط فعلی مهم ترین اقدام این حزب تلاش برای ساقط کردن دولت اسلام آباد است و «مولانا فضل الرحمان» رئیس این حزب که در انتخابات سال ۲۰۱۸ ناکام ترین سیاستمدار پاکستانی بوده تلاش می کند عمران خان را ساقط کند.
از سوی دیگر شخص عمران خان، «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه و دیگر مسئولین رسمی دولت اسلام آباد بارها و به صراحت تاکید کرده اند که هرگز حاضر نیستند به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تن بدهند و در این خصوص فشار شدید از سوی کشورهای عربی را نیز پذیرفته اند.
البته این حقیقت غیر قابل کتمان است که رژیم صهیونیستی تلاش کرده با لابی های رسانه ای در پاکستان ارتباط برقرار کرده و برای ورود خود زمینه هایی را مهیا کند ولی در سطوح رسمی اثری از پذیرش این خواسته دیده نمی شود.
با این توصیفات واضح ترین دلیلی که می تواند عامل تجمع بزرگ طرفداران فضل الرحمان در خیابان های کراچی باشد را می توان اعمال فشار به دولت دانست.
در اصل با این تجمع مردم عادی می توانند نسبت به دولت بدبین شوند و جو علیه عمران خان برانگیخته شود.
این حقیقت از منظری دیگر نیز قابل اثبات است زیرا فضل الرحمان حتی با همراهی احزابی چون مردم و نواز نتوانسته قدرت لازم را برای اعمال فشار شدید بر عمران خان به دست آورد. ائتلاف آنها با مشکل وحدت رویه مواجه شده است و دولت حتی آنقدر آنها را جدی نگرفته که برای تجمعات اعتراض آمیزشان مجوز صادر نکند.
واضح است که در چنین شرایطی فضل الرحمان به حمایت توده های عمومی مردم احتیاج دارد و اتهام برقراری رابط به با رژیم صهیونیستی می تواند بهانه خوبی باشد زیرا مسلمانان معتقد پاکستانی نام این رژیم را خط قرمزی برای خود می دانند و هرگز حاضر نیستند به ارتباط با این رژیم تن دهند.