کد خبر : 106381
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۷:۴۸

یادداشت از محمد رضا کمیلی | فرازها و فرودهای روابط پاکستان و افغانستان – بخش اول مقدمه

یادداشت از محمد رضا کمیلی | فرازها و فرودهای روابط پاکستان و افغانستان – بخش اول مقدمه

بسیاری از مردم تمام ارتباط پاکستان و افغانستان را به تولد طالبان محدود می بینند ولی حقیقت این است که فراز و فرودها ریشه های عمیقی دارد. در این نوشتار سعی در بررسی این ریشه ها داریم.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ « محمد رضا کمیلی» کارشناس مسائل پاکستان ضمن انتشار یادداشتی نوشت: این روزها بیشتر در فضای مجازی شاهد نگاه منفی مردم افغانستان به پاکستان هستیم که بخشی از زیادی از مشکلات کشورشان را زیر سر سیاست های پاکستان می بینند. در مقابل کمتر صدای پاکستان شنیده می شود ولی آنها نیز مدعی هستند که وضعیت کنونی افغانستان ارتباطی به آنها ندارد. در چنین شرایطی بررسی و موشکافی ریشه های اختلافات اهمیت فراوانی دارد. تقسیم بندی اجمالی ما چنین خواهد بود:

  • وضعیت پیش از استقلال پاکستان
  • نگاهی به دخالت های افغانستان در پاکستان تا سال ۱۹۸۰
  • نگاهی به دخالت های پاکستان در افغانستان پس از سال ۱۹۸۰
  • نگاهی به وضعیت دو کشور در ۱۰ سال اخیر

روابط میان پاکستان و افغانستان از زمانی شکل گرفته که پاکستانی وجود نداشته و در اصل کمپانی هند شرقی به نیابت از دولت انگلیس قدرت را در شبه قاره به دست گرفت. از همان زمان نیز چالش هایی میان دو طرف وجود داشت که منجر به توافق هایی برای تعیین مرزهای مشترک شد. مرزی که اینک هم با چالش هایی روبرو است.

در ادامه و پس از استقلال پاکستان، افغانستان طمع به جدا سازی دو ایالت پاکستان و الحاق آن به خود داشت که کار را به جنگ نظامی میان دو کشور نیز کشاند.

ورود نیروهای شوروی و پا گرفتن نهال قدرت در پاکستان ورق را برگرداند و این بار اسلام آباد به اوضاع داخلی افغانستان ورود کرد.

چالش های سال های بعد میان دو کشور فراوان بودند و از جمله آن می توان به مهاجرین افغانستانی، حضور هند در افغانستان، حمایت پاکستان از طالبان، همراهی پاکستان با آمریکا در جنگ افغانستان و… اشاره کرد.

طی این مدت و از زمانی که افغانستان با تحولات تازه روبرو شده و قدرت در این کشور به دست طالبان افتاده است ده ها نفر از دوستان وعزیزان ضمن ارسال پیام خواستار انتشار دیدگاه پاکستان در این خصوص شده اند. شروع این پرونده ویژه که به مرور تکمیل خواهد شد پاسخی است به این خواسته دوستان عزیز.

انتهای پیام/.