کد خبر : 107079
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۴:۵۴

یادداشت از محمد رضا کمیلی |  شیعیان گوشت قربانی زیاده خواهی تروریست ها در پاکستان

یادداشت از محمد رضا کمیلی |  شیعیان گوشت قربانی زیاده خواهی تروریست ها در پاکستان

ماجرای حملات تروریستی در پاکستان که تقریبا طی ۶ سال روند کاهشی قابل توجهی داشت طی ماه های اخیر بازهم نگران کننده شده است.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ « محمد رضا کمیلی» کارشناس مسائل پاکستان ضمن انتشار یادداشتی نوشت: میزان حملات تروریستی در پاکستان از سال ۲۰۱۴ و با به نتیجه رسیدن عملیات ضرب عضب و رد الفساد توسط ارتش این کشور روند کاهش قابل توجهی یافته بود.

این عملیات ها که در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به اوج خود رسیده بودند و حتی باعث شده بودند که طی نزدیک به ۲ دهه نزدیک به ۷۰ هزار نفر قربانی آن شوند پس از شدت گرفتن عملیات های ضد تروریستی به شدت کاهش پیدا کردند.

مشخص است برای کشوری چون پاکستان که از طیف های مختلف فکری تشکیل شده و مذاهب اسلامی در کنار هم زندگی می کنند تا چه اندازه مهم است که این گروه های فکری با هم چالش نداشته باشند. بررسی تاریخچه فعالیت گروه های تروریستی مانند سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نیز نشان می دهد که فعالیت های آنها حاصل مماشات و عدم سخت گیری به مسائل جزئی است.

تجربه موفق عملیات های ضدتروریستی و خشکاندن ریشه های تروریسم در پاکستان اگر مانند سالهای اخیر ادامه پیدا نکند بازهم به زودی شاهد نا امن شدن پاکستان خواهیم شد.

تحرک تحریک طالبان پاکستان طی یک سال اخیر

از زمان روی کار آمدن طالبان در افغانستان زنگ خطر فعالیت جنبش تکفیری تحریک طالبان در پاکستان نیز به صدا در آمده است و چهره های مطرح این گروهک که پس از عملیات های ضد تروریستی ارتش به خاک افغانستان گریخته بودند اقدام به تهدید پاکستان کردند.

دولت اسلام آباد ابتدا سعی کرد در سایه فرصت ایجاد شده با سران این گروهک ارتباط برقرار کرده و حتی با اعلام عفو عمومی برای آنها مانع شروع مجدد فعالیت های تروریستی آنها شود.

خبر اعلام عفو عمومی برای تروریست هایی که تسلیم می شوند با چالش های زیادی همراه بود و در پارلمان نیز نسبت به آن واکنش های گوناگونی از اپوزیسیون دیده شد با این حال جلسات میان نمایندگان دولت و تحریک طالبان که در خاک افغانستان برگزار می شد نتایج چندانی به همراه نداشت.

سیگنال مثبتی که از سوی اسلام آباد به تروریست ها برای مذاکره نشان داده شده بود بازهم آنها را جری کرد و متاسفانه همین موضوع باعث تحرک نسبی آنها شده است.

حادثه روز گذشته در شهر پیشاور که منجر به شهادت ۵۷ نمازگزار شد زنگ خطری را به صدا درآورده تا سران اسلام آباد در ذهن داشته باشند که اگر نسبت به تروریست ها مماشات کنند بازهم صدای انفجار از گوشه و کنار پاکستان بلند خواهد شد.

عدم تحقق سیاست های دولت با فعال شدن تروریست ها

شروع نا امنی نه تنها سایه وحشت را روی شهرهای پاکستان خواهد انداخت و جان مردم بی گناه را به خطر می اندازد بلکه مانع تحقق سیاست های کلان اسلام آباد نیز خواهد بود.

دولت اسلام آباد که در تلاش است سرمایه گذار خارجی جذب کند یا گردشگران را به سمت پاکستان هدایت کند اولین مولفه ای که باید در مسیر خود به آن بپردازد تامین امنیت است.

شکی نیست که اگر سرمایه گذاران یا گردشگران خارجی در پاکستان احساس امنیت نکنند به این کشور نخواهند آمد و این سدی جدی برای تحقق اهداف اسلام آباد است.

هدفی که عمران خان طی ۴ سال اخیر تمام تلاش خود را روی آن معطوف کرده و به دلیل انتشار کرونا و مشکلاتی مشابه تا کنون نتوانسته آن را محقق کند.

علاوه بر این نام پاکستان اینک در لیست خاکستری FATF قرار دارد و تلاش اسلام آباد برای خارج شدن از این لیست به شدت تحت نظر و بررسی قرار دارد.

حصار کشی در مرزهای مشترک با افغانستان

موضوع مهم دیگری که وجود ندارد لزوم نظارت بر ترددهای غیر قانونی میان افغانستان و پاکستان است. به گفته مقامات اسلام آباد تروریست هایی که در پاکستان ایجاد نا امنی می کنند از خاک افغانستان وارد این کشور می شوند و پس از انجام عملیات به خاک کابل بازمی گردند.

مشخص است که برای کنترل این موضوع مهم باید نظارت بیشتری بر روی مرزها صورت بگیرد. اقدام به حصار کشی از این نظر کار درست و منطقی خواهد بود و سرعت انجام آن نیز بایستی بیشتر شود.

انفجار روز گذشته در پیشاور که فاصله کمی با مرز افغانستان دارد نیز موید این مطلب است که پاکستان برای تامین امنیت مرزهای خود نیاز به این دارد که ترددهای غیر مجاز مرزی را به صفر برساند.

در سایه این اقدامات و مطالبات است که می توان انتظار داشت پاکستان روزهای نا امن گذشته را فراموش کرده و به امنیت سال های پس از عملیات های ضرب عضب و ردالفساد باز گردد.

انتهای پیام/.