کد خبر : 107379
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۶:۴۲

یادداشت از محمد رضا کمیلی| سفر غیر منتظره هیات پاکستانی به اسرائیل و پیامدهای آن

یادداشت از محمد رضا کمیلی| سفر غیر منتظره هیات پاکستانی به اسرائیل و پیامدهای آن

دیداری که رئیس رژیم صهیونیستی از آن به عنوان یک شروع خوب یاد کرده جنجال های بسیاری زیادی در پاکستان خلق کرده است.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ « محمد رضا کمیلی» کارشناس و تحلیل گر مسائل پاکستان طی یادداشت نوشت: همه چیز وقتی شروع شد که «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی فاش کرد با یک هیات پاکستانی دیدار کرده است.

او جزئیات زیادی در خصوص این دیدار بیان نکرد و صرفا از آن با واژگانی مثبت تمیجد کرده و آن را یک شروع امیدوار کننده توصیف کرد.

این خبر اما در پاکستان پیامدهای مختلفی داشت در شرایط فعلی سیاسی پاکستان که دولت این کشور به ریاست «شهباز شریف» در یک جبهه قرار دارد و «عمران خان» رئیس حزب تحریک انصاف و نخست وزیر سابق پاکستان در جبهه ای دیگر تلاش صورت گرفت تا از این دیدار به عنوان یک اهرم فشار علیه دولت استفاده شود.

جو شدید ضد اسرائیلی در پاکستان

ماجرا از این قرار است که مردم پاکستان اعم از شیعه و سنی نگاهی نفرت انگیز به رژیم صهیونیستی دارند و همواره حامی مردم فلسطین بوده اند.

حتی احزابی مانند جمعیت علمای اسلام که بزرگترین حزب دیوبندی در پاکستان تلقی می شوند و برخی گروه های افراط گرا نیز ریشه در این حزب دارند نسبت به اسرائیل حساسیت دارند و بارها در زمان حکومت عمران خان تلاش کرده اند که به بهانه های مختلف دولت را به تلاش برای برقراری روابط با اسرائیل متهم کرده و عمران خان را تحت فشار قرار دهند.

روز قدس در پاکستان همواره با شور و حرارت خاصی برگزار می شود و ده ها هزار نفر که بازهم شیعیان و اهل سنت را در بر می گیرند در این روز ضمن سردادن شعارهای مرگ بر اسرائیل از مردم فلسطین حمایت می کنند.

در این شرایط مشخص است که هیچ دولتی به خصوص در شرایط ملتهب کنونی که فشارهای بزرگ اقتصادی علیه مردم وجود دارد حاضر نمی شود ریسک کرده و قدمی برای برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی و عادی سازی روابط با اسرائیل بردارد.

دولت شهباز شریف نیز از موضوع مستثنی نیست و اراده ای برای نزدیک شدن به رژیم صهیونیستی در شرایط فعلی وجود ندارد.

بازی خطرناک و نرم

مساله اصلی این است که نمی توان از دیداری که چند خبرنگار پاکستانی از جمله یک نفر از کارمندان رسمی شبکه ملی پاکستان در آن حضور داشته اند به سادگی گذشت به خصوص که اتباع پاکستانی با گذرنامه خود اجازه سفر به سرزمین های اشغالی را ندارند.

سوال این است که این گروه چگونه توانسته اند به سرزمین های اشغالی سفر کنند؟ چه کسی سفر آنها را برنامه ریزی کرده است؟ آیا آنها خودخواسته راهی این سفر شده اند.

آخرین دولتمردی که آشکارا از ارتباط با اسرائیل سخن می گفت «ژنرال پرویز مشرف» بود که اینک به خارج گریخته و دادگاه برای او حکم اعدام بریده است.

با این حال نمی توان از این حقیقت غافل شد که فشارهای بسیار زیادی علیه اسلام آباد وجود دارد که به عادی سازی روابط با اسرائیل تن دهد.  عمران خان در دوران حکومتش چندین بار به این فشارها اشاره کرده و یک بار فاش کرد که فشارها از سوی یک کشور دوست عربی اعمال می شود.

البته خان ابایی از واکنش های نسبتا تند نداشت و چندین بار به صراحت گفت: اگر تمام دنیا اسرائیل را به رسمیت بشناسند من حاضر نیستم این رژیم را به رسمیت بشناسم.

ولی زمانی که حکومت حزب تحریک انصاف روی کار نیست باید بیشتر از بازی های نرمی که صورت می گیرد هراس داشت. به  خصوص که همه می دانیم در پاکستان تنها دولت تصمیم گیرنده سیاست های خارجی نیست و باید انتظار داشت سازمان های بالادستی نیز نظرات خاص خود را اعمال کنند.

واکنش دولت شهباز شریف

وزارت خارجه پاکستان در پاسخ به تمام فشارهایی که از سوی احزاب و چهره های مختلف وارد شده به گفتن این مساله بسنده کرده است که این سفر یک سفر رسمی نبوده و اعضای شرکت کننده هیچ کدام در دولت مسئولیتی نداشته اند.

واضح است که چنین واکنشی نمی تواند منجر به آسوده خاطر شدن مردم شود. مردمی که توقع دارند دولت اگر واقعا با این دیدار مخالف است علیه تمام کسانی که در هیات دیدار کننده بوده اند واکنش صورت بگیرد و حتی آنها مجازات شوند.

مردم چه خواهند کرد؟

با توجه به اینکه دیدار انجام شده رسانه ای شده است اینک واکنش مردم پاکستان اهمیت فراوانی دارد. به عقیده من مهم ترین قسمت ماجرا همین واکنش مردمی است اگر مردم واکنش های جدی داشته باشند به این زودی کسی جرات نخواهد کرد قدم بعدی را برای عادی سازی روابط پاکستان و اسرائیل بردارد ولی اگر مردم سهل انگاری کرده و بخواهند به سادگی از این مساله عبور کنند قطعا به زودی شاهد یک اتفاق بزرگ و تلخ دیگر خواهند بود.

پاکستان از جمله کشورهایی است که در مسائل دنیای اسلام همواره فعال بوده و هست ماجرای فلسطین و اشغال این کشور نیز از دیرباز برای مردم پاکستان اهمیت فوق العاده ای داشته است اما زمان آن فرا رسیده که مردم این کشور نشان دهند که مساله فلسطین هنوز هم خط قرمز آنها است و هرگز اجازه نخواهند داد دولت اسلام آباد تن به عادی سازی روابط با اسرائیل دهد.

انتهای پیام/.