کد خبر : 107691
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۹:۱۵

یادداشت از محمد رضا کمیلی | افشای صوت علیه عمران خان آشکار شدن یک توطئه یا ادامه یک بازی سیاسی

یادداشت از محمد رضا کمیلی | افشای صوت علیه عمران خان آشکار شدن یک توطئه یا ادامه یک بازی سیاسی

طی روزهای اخیر فشارهای دولت پاکستان علیه خان بازهم افزایش یافته است و اخیرا به بهانه افشای دو فایل صوتی از او حکم دستگیری وی نیز صادر شد.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ « محمد رضا کمیلی » کارشناس مسائل پاکستان ضمن انتشار یادداشتی نوشت؛ افشای ۲ فایل صوتی از «عمران خان» نخست وزیر سابق پاکستان طی روزهای اخیر جنجال آفرین شده است.

این فایل های صوتی که به ماجرای مهم دخالت یا عدم دخالت آمریکا در ساقط شدن حکومت عمران خان برمی گردد سبب شد تا کابینه شهباز شریف تشکیل جلسه فوری داده و خواستار دستگیری عمران خان به اتهام مسائل کلان امنیتی شوند.

از سوی دیگر برخی رسانه های پاکستانی اقدام به انتشار متن کامل محتوای این فایل های صوتی کرده اند و این شائبه نیز قدرت گرفته است که حکومت پاکستان در حال انتقام گیری سیاسی از عمران خان است و عملا در فایل های صوتی مطلب خاصی وجود ندارد.

محتوای این فایل های صوتی چه بود؟

دو فایل صوتی از گفتگوی عمران خان با «شاه محمود قریشی» وزیر سابق خارجه پاکستان، «اسد عمر» وزیر سابق برنامه و بودجه پاکستان، و «اعظم خان» رئیس دفتر خود منتشر شده است که در فایل اول عمران خان خطاب به اعظم خان می گوید: در خصوص “سایفر” فکر می کنم باید یک جلسه برگزار کنیم و شاه محمود قریشی و سهیل را نیز دعوت کنیم. و محتوای آن را فاش می کنیم.

وی تاکید می کند: فایده این کار آن است که در تحلیل ها آشکارا بیان می شود که آنها ما را تهدید کرده اند و در ادبیات دیپلماتیک این رفتار آنها(آمریکایی ها) یک تهدید است.

چند روز بعد فایل صوتی پنهان دیگری از عمران خان منتشر شد که که در آن با شاه محمود قریشی و اسد عمر صحبت می کند.

در این فایل عمران خان خطاب به شاه محمود قریشی می گوید: ما فقط باید حرف خودمان را در مورد نامه بزنیم و ابدا نامی از آمریکا نیاوریم. من نمی خواهم از کسی نام آمریکا را بشنوم.

اسد عمردر پاسخ می گوید: البته نامه ای در کار نیست و محتوای موجود یک صورت جلسه است. عمران خان در پاسخ می گوید: مردم عادی معنای صورت جلسه را متوجه نمی شوند بهتر است همان واژه نامه استفاده شود.

آنچه از محتوای سخنان عمران خان در فایل های صوتی منتشر شده است به موارد بالا محدود می شود که سبب شده دولت پاکستان آن را یک تهدید تلقی کرده و حکم اقدام قضایی علیه عمران خان را صادر کند.

ماجرای سایفر چیست؟

سایفر که همان واژه chipher است در اصل به بیان نکته ای در قالب و شکل و شمایل دیگر گفته می شود. به عبارت دیگر بیان رمزی یک مطلب.

عمران خان چندی پیش از ساقط شدن حکومتش از وجود یک نامه آمریکایی صحبت کرد که در آن تهدید صورت گرفته بود که در صورت باقی ماندن حکومت خان پاکستان باید شاهد اتفاقات سختی باشد.

نخست وزیر سابق پاکستان معتقد بود که آمریکایی ها در حذف او از صحنه قدرت نقش اساسی ایفا کرده اند و از اپوزیسیون نیز حمایت مالی انجام داده اند تا او را ساقط کنند.

طی روزهای اخیر انتشار این فایل های صوتی در اصل فشار بر روی عمران خان است تا سخنان گذشته خود علیه آمریکا را تغییر دهد.

حال علاوه بر ماجرای افشای این فایل های صوتی سوال دیگری که وجود دارد این است که اصلا چه کسی یا کسانی و با چه هدفی این فایل های صوتی را منتشر کرده اند؟ آنها از کجا به این فایل های صوتی دسترسی داشته اند.

عمران خان در یک گفتگوی خبری اعلام کرد: اینکه فایل صوتی گفتگوی تلفنی نخست وزیر کشورکه از طریق خطوط ویژه انجام می شود به این شکل ضبط شده و منتشر می شود یک خطر بزرگ است. حتما تمام گفتگوهای نخست وزیر و دفتر نخست وزیری به همین شکل در اختیار کشورهای خارجی نیز قرار می گیرد.

توطئه بزرگ یا بازی سیاسی

از مجموع سخنان فوق می توان به این نکته دست یافت که بازی سیاسی روی سایفر آمریکایی همچنان ادامه خواهد داشت. عمران خان از آن برای اعمال فشار بر شهباز شریف استفاده می کند و دولت عمران خان به دلیل اینکه اینک بر مسند امور است با اختیاراتی که دارد حداکثر تلاش خود برای به دام انداختن عمران خان را انجام خواهد داد.

دو طرف ابایی از ادامه دادن این بازی سیاسی ندارند و تنها کسانی که در این بازی بیشترین ضربه را خواهند دید مردم پاکستان هستند که با مشکلات بزرگ اقتصادی و سیل مواجه هستند.

برگزاری یک انتخابات زودهنگام با توجه به اینکه تاریخ برگزاری انتخابات در پاکستان تابستان سال آتی خواهد بود می تواند به این مشکلات و چالش های بزرگ سیاسی که گریبان این کشور را گرفته است خاتمه دهد.

ولی مشکل این است که دولت شهباز شریف که می داند در بدترین شرایط ممکن قرار دارد حاضر نیست در زمان حال تن به انتخابات بدهد و یک شکست قابل پیش بینی مقابل عمران خان را تجربه کند.

انتهای پیام/.