کد خبر : 107092
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۶:۴۵

یادداشت از محمد رضا کمیلی|روزهای سخت و سرنوشت ساز برای دولت عمران خان/ نخست وزیر پاکستان و دوراهی رفتن و ماندن

یادداشت از محمد رضا کمیلی|روزهای سخت و سرنوشت ساز برای دولت عمران خان/ نخست وزیر پاکستان و دوراهی رفتن و ماندن

اقدام مشترک احزاب اپوزیسیون علیه دولت عمران خان این روزها باعث به وجود آمدن شرایط بسیار سختی برای حزب تحریک انصاف شده است.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ اقدام مشترک احزاب اپوزیسیون پاکستان از یک سو و صف آرایی دولت عمران خان با برخی سازمان های بالادستی از سوی دیگر باعث شده تا دولت پاکستان این روزها شرایط بسیار بدی را تجربه کند.

بدون شک طی حدود ۳ سال و نیم که از آغاز به کار عمران خان به عنوان نخست وزیر پاکستان می گذرد این روزها سخت ترین شرایط برای او بوده است.

«غلام سرور خان» وزیر هوانوردی پاکستان با اذعان به سختی این روزها برای عمران خان می گوید: ما گرفتار فشارها و نقشه های پیچیده دشمنان داخلی و خارجی شده ایم.

وی با اشاره به میدان داری «فضل الرحمان» رئیس حزب جمعیت علمای اسلام علیه عمران خان تصریح کرد: او در حال انجام خدمت برای دشمنان پاکستان است.

از سوی دیگر برتری شکننده دولت عمران خان در پارلمان پاکستان نیز پس از حمایت ۱۳ نماینده تحریک انصاف از احزاب مخالف به شدت آسیب دیده است و مشخص است که در چنین شرایطی اگر رای گیری صورت بگیرد عمران خان گزینه ای است که باید راهی منزل شود.

مشکل دیگری که گریبانگیر دولت عمران خان شده است شرایط نابسامان اقتصادی کشور پاکستان و گرانی های فزاینده است که سبب خشم مردم نیز شده است و عملات تکیه گاه مردمی دولت حزب تحریک انصاف را نیز با مشکلات جدی روبرو کرده است.

با نزدیک شدن زمان انتخابات آتی پاکستان در سال ۲۰۲۳ جدایی برخی نمایندگان حزب که پیش بینی می کنند یکی دیگر از احزاب پاکستانی برنده و پیروز انتخابات باشد به نظر طبیعی می رسد ولی جدایی ناگهانی ۱۳ نماینده شرایط بدی برای دولت رقم زده است.

این در حالی است که احزاب اپوزیسیون که در تمام این مدت به وحدت نظر نمی رسیدند و نمی توانستند با هم توافق داشته باشند اینک به توافقاتی دست یافته اند و «بلاول بوتو زرداری» رئیس حزب مردم اعلام کرده است: در صورت عزل عمران خان نخست وزیر آینده کشور از حزب نواز خواهد بود.

افراد آگاه تر پشت پرده تمام اتفاقاتی که برای دولت عمران خان رخ می دهد را اختلافات وی با سازمان های بالادستی و به خصوص ارتش می دانند. به عبارت دیگر تا زمانی که روابط میان دولت و ارتش بهتر بود عمران خان با این مشکلات مواجه نبود.

اصرار خان برای استفاده از فیض حمید به عنوان رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان و تلاش دیگر سران ارتش برای عزل وی یک نمود ظاهری از میزان اختلافاتی بود که بین این دو به وجود آمده است.

حال کار به جایی رسیده که حتی نزدیکان عمران خان و برخی احزاب همراه با دولت مانند حزب متحده قومی مومنت به وی پیشنهاد می دهند که استعفا داده و زمام امور را به یکی دیگر از مسئولین حزب تحریک انصاف بسپارد.

با این حال عمران خان در حال مقاومت است و این گزینه نیز بعید نیست که او بتواند تدبیری اندیشیده و از این شرایط ملتهب خود را خارج کند.

انتهای پیام/.