کد خبر : 107963
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۸:۳۵

یادداشت|  اختلاف حزب متحده با ائتلاف دولت پاکستان؛ تغییر نگاه سازمان های امنیتی یا باج گیری سیاسی

یادداشت|  اختلاف حزب متحده با ائتلاف دولت پاکستان؛ تغییر نگاه سازمان های امنیتی یا باج گیری سیاسی

طی روزهای اخیر حزب متحده که با تعداد انگشت شمار نمایندگانش در پارلمان تکلیف حزب حاکم را مشخص می کند تنش های جدی با دولت پاکستان داشته است .

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ «محمد رضا کمیلی» کارشناس مسائل پاکستان ضمن یادداشتی نوشت؛ تنش های میان دولت پاکستان و حزب متحده که اخیرا به وجود آمده و سبب تحریم انتخابات از سوی این حزب در انتخابات شهرداری شهرهای ایالت سند شده است پس از آن اهمیت خود را نشان می دهد که بدانیم برتری کنونی ائتلاف حزب نواز و حزب مردم بر حزب تحریک انصاف بسیاری شکننده و مرهون چند رای از حزب متحده است.

به بیان دیگر جدایی حزب متحده از حزب تحریک انصاف سبب شد تا این حزب حداقل نمایندگان لازم برای در دست داشتن قدرت را از دست بدهد و پیوستن این حزب به ائتلاف حزب نواز و حزب مردم باعث شد تا آنها بتوانند حداقل تعداد لازم برای تشکیل قدرت را به دست بیاورند.

اینها تنها نکته مهمی نیست که در مورد حزب متحده وجود دارد. در خصوص این حزب پر حاشیه که به سرعت تغییر ائتلاف می دهد و علی رغم نداشتن تعداد قابل توجهی نماینده در پارلمان پاکستان همیشه در تشکیل قدرت ها تاثیر گذار است یک نکته بسیار مهم دیگر نیز وجود دارد.

حزب متحده همیشه به همراه افراد برجسته آن به همراهی و حرف شنوی از نهادهای امنیتی و سازمان های بالادستی نیز مشهور هستند.

به طور «مصطفی کمال» شهردار پیشینی کراچی و عضو پیشین حزب متحده که حزب پاک سرزمین پارتی را راه اندازی کرده بود به صورت آشکار پذیرفت که با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در ارتباط است و از آنها حرف شنوی دارد.

اینک زمزمه جدا شدن حزب متحده از ائتلاف دولتی این شائبه را نیز در پی دارد که سازمان های بالادستی کشور حمایت خود را از احزاب دولتی برداشته اند.

اگر حزب نواز و حزب مردم که به زعم بسیاری از کارشناسان با حمایت همین نهادها توانسته اند قدرت را به دست بگیرند نتوانند حمایت آنها را داشته باشند باید منتظر یک شکست سنگین از عمران خان باشند.

وجود حمایت نهادهای امنیتی از حزب نواز و حزب مردم در سخنان عمران خان نیز آشکار می شود زیرا او تمدید مدت فعالیت «ژنرال قمر جاوید باجوا» فرمانده پیشین ستاد ارتش پاکستان را اشتباه بزرگ و مرگبار خود می داند که منجر به حذف او از صحنه قدرت شد.

اینک گمانه زنی این است که نهادهای امنیتی از حزب متحده خواسته باشند از دولت اسلام آباد فاصله بگیرد. در این صورت باید احتمال بازگشت عمران خان به صحنه قدرت را کاملا جدی دانست.

انتهای پیام/.