کد خبر : 91304
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۶:۴۷

یادداشت آغاز دوران جدید و طلای روابط ایران و پاکستان

یادداشت آغاز دوران جدید و طلای روابط ایران و پاکستان

سفر ظریف به پاکستان چهارمین سفر او در دوران حکومت عمران خان و دهمین سفر او از زمان تصدی پست وزارت خارجه کشورمان بود.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی «دکتر زمرد اعوان» ضمن ارسال یادداشتی برای اکسپرس نیوز نوشت: «جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی عالی رتبه به پاکستان سفر کرد و چهارمین حضور خود در دوران حکومت عمران خان را رقم زد.
پیش بینی این موضوع بسیار ساده است که تعداد زیاد سفرهای ظریف به پاکستان و در مقابل سفرهای مسئولین پاکستانی به ایران نشان می دهد که روابط تهران اسلام آباد در یک نقطع عطف تاریخی قرار دارد و به زودی افزایش چشمگیری خواهد یافت.
ایران و پاکستان به دلیل داشتن اعتقادات مشترک، فرهنگ مشترک، مرز مشترک بسیار طولانی، تاریخ مشترک و اشتراکات زبانی همیشه برای هم اهمیت به سزایی داشته و دارند.
در طی تاریخ ارتباط ایران و پاکستان به عنوان کشورهایی که در جهان پیش از دیگر کشورهای استقلال و انقلاب را در هم به رسمیت شناخته اند مسائل مرزی و تحرک تروریست ها بزرگترین چالش در ارتباط دوستانه بوده است ولی باید قبول کنیم که سران تهران و اسلام آباد ضمن همفکری و همکاری باهم توانسته اند تا حد زیادی بر این مساله مهم استراتژیک غلبه کرده و برای آن راه حل بیابند.
همچنین ایران از جمله معدود کشورهای جهان است که به حمایت از مسلمانان کشمیری می پردازد و این یک برگ برنده مهم برای سران پاکستانی است که ارتباط خود با این کشور را تقویت کنند.
اگر به زبان اردو نگاهی داشته باشیم متوجه می شویم که بیش از ۵۰ درصد واژگان این زبان به فارسی است و این خود نشان می دهد که ایران و پاکستان در گذشته چه ارتباط صمیمی و نزدیکی داشته اند.
باید به علامه اقبال لاهوری نیز به عنوان کسی که حلقه وصل ایران و پاکستان است نگاه کرد زیرا بیش از ۶۰ درصد اشعار ایشان به زبان فارسی سروده شده است.
یکی از مسائل قابل توجه موجود بین دو کشور این است که علی رغم همسایگی و اشتراکات زبانی و فرهنگی، حجم تجاری فعال بین دو کشور بسیار کم است و جا دارد مرزی که به نام مرز دوستی و محبت نامگذاری شده است شاهد فعالیت بیشتر تجاری میان تجار ایرانی و پاکستانی باشد.
این امید می رود که در سایه افزایش روابط دوستانه و برادرانه بین ایران و پاکستان خط انتقال گاز از ایران به خاک اسلام آباد نیز تکمیل شود و تمام مردم پاکستان از این پروژه بهره مند شوند.
حل مشکل افغانستان یکی دیگر از موضوعاتی است که به دو کشور مربوط می شود و شکی نیست که ایران و پاکستان به عنوان دو همسایه بزرگ افغانستان از صلح و ثبات در این کشور منفعت خواهند برد.
مساله کشمیر یک مساله مهم برای پاکستان است ولی فقط کشورهای ایران، ترکیه و مالزی از موضع ایران حمایت می کنند در حالی که کشوری مانند عربستان که خود را دوست پاکستان می داند حتی حاضر نیست در مورد کشمیر یک جلسه مستقل در سازمان همکاری اسلامی برگزار کند.
تمام این موارد نشان می دهد که ایران و پاکستان در یک نقطه عطف تاریخی ایستاده اند و می توانند با تقویت روابط دو جانبه اقدامات موثری را در منطقه رقم بزنند.