کد خبر : 94362
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴

یادداشت|میزان خطر احزاب اپوزیسیون برای دولت عمران خان وآینده پاکستان

یادداشت|میزان خطر احزاب اپوزیسیون برای دولت عمران خان وآینده پاکستان

این روزها پاکستان عرصه تظاهرات و درگیری های سیاسی شده و احزاب اپوزیسیون ضمن برگزاری اجتماعات بزرگ در شهرهای مختلف خواهان استعفای فوری عمران خان هستند.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ «محمد رضا کمیلی» کارشناس مسائل پاکستان ضمن ارسال یادداشتی نوشت: پاکستان بازهم صحنه تنش های سیاسی شده و احزاب اپوزیسیون که علیه دولت متحد شده اند دست به اعتراضات گسترده ای زده و خواهان استعفای فوری عمران خان شدند. در این خصوص باید به چند نکته اشاره کرد که البته نشان خواهند داد دولت عمران خان با خطری جدی مواجه نیست.
موقتی بودن اتحاداحزابی که علیه عمران خان ایستاده و در صدد ساقط کردن دولت او هستند با هم تنش های مبنایی دارند و به عبارت دیگر رقبای هم به حساب می آیند. حزب مردم بارها علیه حزب نواز و ایستاده و حزب نواز هم هر بار حکومت دست حزب مردم بوده از تخریب جو جامعه ابایی نداشته است. جمعیت علمای اسلام هم نیز وضعیتی بهتر ندارد. عدم همکاری حزب مردم با با دیگر احزاب اپوزیسیون در طول سال ۲۰۱۸ خود گواهی این ادعاست. در هر حال اتحاد احزاب اپوزیسیون کاملا موقتی و شکننده است. طولانی شدن مدت اعتراضات هم خطرناک ترین تهدید علیه این اتحاد موقتی خواهد بود.
رو کردن آخرین تهدید ممکن در اولین گام
یک اشتباه دیگر که توسط احزاب اپوزیسیون انجام شده این است که آنها تهدید آخر خود یعنی استعفای جمعی از پارلمان و سنا را در اولین گام عنوان کردند. اجرای این تهدید که دور از ذهن به نظر می رسد با واکنش سرد مسئولین دولت اسلام آباد مواجه شد و عملا بزرگترین تهدید انجام شده توسط احزاب اپوزیسیون به نتیجه ای نرسید.
این تهدید حتی نتیجه معکوسی در بر داشت و اینک مسئولین دولتی دائما بیانیه صادر کرده و از احزاب اپوزیسیون می خواهند که هر چه سریع تر تهدید خود را عملی کنند تا انتخابات میان دوره برگزار شود.
نبود مستندات کافی علیه دولت
اگر پیش از این عمران خان علیه نواز شریف تظاهرات می کرد و او را تحت فشار قرار می داد بهانه ای به نام فساد مالی داشت که تظاهرات او را موجه می کرد ولی احزاب اپوزیسیون اینک هیچ بهانه خاصی ندارند. عده ای می گویند در انتخابات ۲ سال قبل تقلب صورت گرفته و دسته ای دیگر معتقدند سیاست های دولت اسلام آباد مناسب نبوده است. علی رغم اینکه در پاکستان مشکلات اقتصادی هم وجود مواجه شد و عملا بزرگترین تهدید انجام شده توسط احزاب اپوزیسیون به نتیجه ای نرسید.
این تهدید حتی نتیجه معکوسی در بر داشت و اینک مسئولین دولتی دائما بیانیه صادر کرده و از احزاب اپوزیسیون می خواهند که هر چه سریع تر تهدید خود را عملی کنند تا انتخابات میان دوره برگزار شود.
نبود مستندات کافی علیه دولت
اگر پیش از این عمران خان علیه نواز شریف تظاهرات می کرد و او را تحت فشار قرار می داد بهانه ای به نام فساد مالی داشت که تظاهرات او را موجه می کرد ولی احزاب اپوزیسیون اینک هیچ بهانه خاصی ندارند. عده ای می گویند در انتخابات ۲ سال قبل تقلب صورت گرفته و دسته ای دیگر معتقدند سیاست های دولت اسلام آباد مناسب نبوده است. علی رغم اینکه در پاکستان مشکلات اقتصادی هم وجود وقت کُشی مهم ترین ابزار دولت
یکی از حربه های موفقی که دولت علیه احزاب اپوزیسیون استفاده کرده وقت کُشی و بی توجهی به اعتراضات است. دولت در بسیاری از شهرها خود مجوز اعتراضات را صادر کرده است و تقریبا هیچ کجا برخورد قهری و سخت با احزاب اپوزیسیون نداشته است. در نتیجه دست آورد فعلی احزاب اپوزیسیون این بود که تنها محل برگزاری اعتراضات را از شهری به شهر دیگر منتقل کرده و خود به مسائل داخلی مبتلا شده اند. مانند آنچه بر سر «فضل الرحمان» رئیس حزب جمعیت علمای اسلام آمد و او نتوانست در آخرین اجتماع احزاب اپوزیسیون حضور داشته باشد.
نگاهی به آینده
با توجه به میزان قدرت احزاب اپوزیسیون و نحوه اتحاد آنها نمی تواند امید زیادی به ساقط شدن دولت عمران خان داشت و این احتمال وجود دارد که در ماه های آتی نهایتا با استفعای یکی از وزرای دولتی این دور از اعتراضات نیز بدون نتیجه ای خاص به پایان برسد.