کد خبر : 89724
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۰۱

یادداشت|دلایل اهمیت فراوان انتخابات در ایران کوچک و برندگان احتمالی

یادداشت|دلایل اهمیت فراوان انتخابات در ایران کوچک و برندگان احتمالی

منطقه گلگیت بلتستان که بخشی از کشمیر تلقی می شود از دیرباز به ایران کوچک شهرت داشته و کانون حمایت از انقلاب اسلامی تلقی می شده است.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ «محمد رضا کمیلی» کارشناس مسائل شبه قاره و پاکستان با نگارش یادداشتی تصریح کرد: گلگیت بلتستان شمالی ترین بخش از کشمیر است که با قیامی خودجوش و آزادی خواهانه یک سال پس از استقلال پاکستان خود را از هند جدا کرده و به آغوش پاکستان رساند.
از لحاظ درصد بومیان ساکن بلتستان که حدود ۹۰ درصد آن را شیعیان تشکیل می دهند خاص ترین منطقه پاکستان برای انقلاب اسلامی ایران تلقی می شود.
به دلیل علاقه فراوانی که مردم این سامان به انقلاب اسلامی دارند و از ابتدا جزو حامیان سرسخت آن بوده اند و همچنین سابقه درخشان تاریخی آن که به سفر میرسید علی همدانی (قرن ششم هجری) به منطقه کشمیر باز می گردد، این سامان را ایران کوچک نیز می نامند.
نیاز به گفتن نیست که ریشه های قوی و قدرتمند انقلاب اسلامی در دل مردم گلگیت بلتستان باعث نگرانی های فراوان اندیشه های تکفیری و افراط گرا بوده و همین باعث شده تا دولت سعودی توجه ویژه ای به منطقه بسیار مهم داشته باشد.
از لحاظ جغرافیایی گلگیت بلتستان در نقطه مرزی کشور پاکستان با هند و چین قرار گرفته و همچنین منزلگاه بیشترین درصد کوه های بلندتر از ۷ هزار متر در جهان تلقی می شود.
از سوی دیگر ۵ کوه بالای ۸ هزار متر (تعداد کل این کوه ها ۱۴ قله است) در گلگیت بلتستان قرار گرفته و سالانه هزاران کوهنورد و گردشگر از سراسر جهان به آن سفر می کنند و این خود باعث شده تا کشورهای مختلف توجه ویژه ای به این منطقه داشته باشند.
نقطه قوت برای انقلاب اسلامی را می توان اعتقادات قوی مردم این منطقه و علاقه دیرینه آنها به ایران دانست با این حال تلاش کشورهایی چون عربستان برای نفوذ در این منطقه با توزیع بسته های معیشتی و افتتاح دانشگاه در دورترین نقاط منطقه همیشگی بوده است. از سوی دیگر کشورهایی مانند آمریکا نیز با اعزام سازمان های مردم نهاد خود تلاش کرده اند با ارائه خدمات عمومی نظیر سد سازی، آموزش به کشاورزان و… در دل مردم منطقه جا باز کنند و نام هایی مانند «یو اس اید» را در ذهن مردم روشن کنند. نزدیک بودن این منطقه به مرز چین و قرار گرفتن در نقطه اولیه پروژه بزرگ و بین المللی سی پیک ( کریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان) یکی دیگر از دلایل بسیار مهم اهمیت این منطقه است.
با این مقدمه که به اجمال در آن تلاش شده اهمیت منطقه روشن شود واضح است که قدرت های مختلف سعی می کنند سیاست را خط دهی کرده و جریان های داخلی را به نفع خود به حرکت در آورند.
این روزها گلگیت بلتستان برای دولت اسلام آباد اهمیت دیگری نیز دارد زیرا انتخابات عمومی این منطقه می تواند نشان دهد دولت عمران خان طی ۲ سال فعالیت نمره قبولی کسب کرده یا خیر. حضور مسئولین ارشد تمام احزاب بزرگ مانند تحریک انصاف، حزب نواز، حزب مردم و… نشان دهنده این اهمیت است.
از سوی دیگر وجود اعتقادات قوی باعث می شود تا احزاب مذهبی مانند مجلس وحدت مسلمین نیز متینگ های انتخاباتی بزرگ و پر جمعیتی برگزار کنند و به خصوص ائتلاف این حزب با حزب حاکم باعث می شود تا پیروزی برای آنها محتمل تر باشد.
به طور کلی و با توجه به رویکرد موجود در میان مردم منطقه و همچنین تجربه ای که از پیروزی حزب حاکم پاکستان در انتخابات این منطقه به دست می آید می توان نتیجه انتخابات را تقریبا اینچنین پیش بینی کرد: حزب تحریک انصاف با توجه به اینکه قدرت را در پارلمان پاکستان به دست دارد می تواند اکثریت را در گلگیت بلتستان از آن خود کرده و حدود ۹ کرسی را به دست آورد.
حزب مردم هم با توجه به حضور پر قدرت در مناطقی مانند کهرمنگ می تواند به ۴ تا ۵ کرسی انتخاباتی امیدوار باشد. حزب نواز که این روزها به شدت درگیر پرونده فساد مالی و اقتصادی سران خود است باید امیدور به کسب حدود ۳ کرسی انتخاباتی باشد.
مجلس وحدت مسلمین با توجه به شیعی بودن خود می تواند ۲ کرسی انتخاباتی را از آن خود کند و این احتمال نیز وجود دارد که حزب اسلامی تحریک که دیگر حزب شیعی فعال در پاکستان است به همین میزان نماینده در پارلمان منطقه ای داشته باشد.
قرار است انتخابات مهم این منطقه دو روز دیگر برگزار شود و به خواست احزاب اپوزیسیون این بار تامین امنیت انتخابات به عهده نیروهای ارتش نخواهد بود.