کد خبر : 101109
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۷:۱۷

یادداشت|تکرار بازی های سیاسی آمریکا علیه کریدور اقتصادی چین و پاکستان این بار در سند همکاری اقتصادی ایران و چین – بخش اول

یادداشت|تکرار بازی های سیاسی آمریکا علیه کریدور اقتصادی چین و پاکستان این بار در سند همکاری اقتصادی ایران و چین – بخش اول

سند همکاری اقتصادی یا قرار داد میان تهران و پکن اولین قرار داد اقتصادی چین با کشورهای جهان نیست و می توان نمونه های فراوانی را یافت که سبب آشفتگی دولتمردان کاخ سفید شده است.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ «محمد رضا کمیلی» کارشناس مسائل شبه قاره در یادداشتی نوشت: رسانه ای شدن توافق اقتصادی ایران و چین طی روزهای اخیر واکنش های فراوانی به دنبال داشته است و به صورت آشکار رسانه های غربی شرع به حمله آن کردند.
حمله به این سند همکاری و زیر سوال بردن آن که حتی گاهی تعبیر فروش کشور به چین نیز در آن دیده می شد این شائبه را بالا برد که آمریکا و متحدان غربی آن پس از امضا این قرار داد با مسائل و مشکلات فراوانی روبرو خواهند شد و حتی ممکن است نقشه های آن ها برای تحریم ایران مانند سابق پاسخ گو نباشد.
در این نوشتار قصد داریم نحوه برخورد پاکستان با یک اتفاق مشابه را بررسی کنیم و برپایه آن تحلیل کنیم که این سند همکاری چه مزایا یا معایبی می تواند به دنبال داشته باشد.
مرجع بررسی ما کریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان است که شمالی ترین نقطه پاکستان یعنی مرز خنجراب را با جاده سازی چینی ها به جنوبی ترین نقطه آن یعنی بندرگاه گوادر متصل می کند.
این پروژه بزرگ که سی پیک نامیده می شود بزرگترین سرمایه گذاری خارجی تاریخ پاکستان قلمداد می شود و باعث ایجاد اشتغال برای صدها هزار پاکستانی خواهد شد.
علاوه بر این اسلام آباد بخش مهمی از مشکلات کمبود انرژی و راه سازی خود را نیز با کمک چینی ها حل می کند.
بررسی این کریدور اقتصادی از آن جهت اهمیت دارد که بدانیم پاکستان همسایه مشترک چین و ایران است و حتی در آینده می تواند مسیر تردد زمینی محموله های ایرانی به چین و برعکس باشد.
در سی پیک هم چین یکی از جزایر پاکستان را در اختیار گرفته است تا نسبت به سرمایه گذاری خود در سایر بخش های این کشور اطمینان داشته باشد. شروع سی پیک با واکنش تند مسئولین آمریکایی همراه شد و تقریبا خطی که اینک مسئولین کاخ سفید پیش گرفته اند در آن زمان علیه سی پیک پیش گرفته شد.
اعتراض به مخفی بودن بندهای قرار داد اولین واکنش آمریکایی ها
در جریان سی پیک اولین اعتراض آمریکا به کشورهای پاکستان و چین این بود که بندهای قرار داد سی پیک شفاف نیست و چین نمی خواهد این قرار داد افشا شود. اعتراضات آمریکایی ها از اولین لحظات رسمی شدن سی پیک شروع شد ولی زمانی که مشاهده کردند اعتراضات آنها باعث افشای قرار داد نمی شود تلاش کردند به پاکستان فشار وارد کرده و متوجه بندهای این قرار داد مهم شوند.
کاخ سفید تلاش می کند قرار داد را مبهم جلوه دهد و حتی از تعابیری استفاده کند که دیگر کشورهای جهان نیز تحریک شده و خواستار افشای کامل جزئیات قرار داد شوند.
«آلیس ولز» معاون وقت وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی در تاریخ ۲۵ فروردین سال ۱۳۹۸ می گوید: چین و پاکستان در کریدور اقتصادی مشترک از گروه های ممنوع الفعالیت بین المللی استفاده می کنند که در لیست سیاه کشورهای مختلف قرار دارند.
وی تاکید می کند: چین و پاکستان موظف هستند تمام بندهای سی پیک را رسانه ای کنند تا مشخص شود که آیا واقعا دست به چنین اقدام غیر قانونی زده اند یا خیر.
ولز در جریان سفر خود به پاکستان در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۹۸ باز هم حمله به سی پیک را یکی از محورهای مهم قرار داده و آشکارا می گوید: اسلام آباد باید روی این پروژه اقتصادی تجدید نظر کند.
وی تصریح می کند: سی پیک شفافیت لازم را ندارد و در آینده می تواند برای پاکستان و مردم این کشور دردسرهای زیادی ایجاد کند.
اظهار نظرهای دائمی و تنش زای آمریکا در قبال کریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان واکنش های مسئولین این دو کشور را نیز در پی دارد برای مثال «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان تنها یک روز پس از اظهارات ولز اعلام می کند: آمریکا حق دخالت در مسائل داخلی پاکستان را ندارد و اگر مدعی تلاش برای حل بحران های منطقه است به فکر حل مساله کشمیر باشد.
چین نیز بارها به ادعاهای سران آمریکا واکنش نشان داده و تاکید کرده است: جزئیات سی پیک رسانه ای نخواهد شد ولی این قرارداد به سود هر دو کشور چین و پاکستان است.
این پایان تلاش های برای تحت فشار قرار دادن پاکستان جهت افشای جزئیات سی پیک نبود. مسئولین آمریکایی در همان تاریخ تاکید می کنند: پاکستان در لیست خاکستری FATF قرار دارد و اگر زیر بار افشای جزئیات سی پیک نرود ممکن است به زودی حضور در لیست سیاه را تجربه کند.
البته این ادعای آمریکایی های هیچ گاه عملی نشد زیرا پاکستان در مجامع بین المللی همواره از حمایت سیاسی چین برخوردار بوده است.
در هر حال این نحوه برخورد آمریکایی های در قبال سند همکاری چین و ایران نیز دیده می شود و شکی نیست که آنها از هر روشی استفاده می کنند تا به جزئیات قرار داد دسترسی پیدا کنند. جزئیاتی که تا کنون به خواسته چین افشا نشده است.
ادامه دارد.