کد خبر : 94658
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۶:۰۸

گزارش پیک شرقی از دلیل شکل گیری اعتراضات کشاورزان هندی علیه دولت این کشور

گزارش پیک شرقی از دلیل شکل گیری اعتراضات کشاورزان هندی علیه دولت این کشور

این روزها کشاورزان هندی دست به اعتراضات خیابانی گسترده ای علیه دولت دهلی نو زده اند وخواستار لغو قانون اصلاحات کشاورزی هستند.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ این روزها کشاورزان هندی علیه دولت این کشور به میدان آمده و خواستار لغو قوانینی هستند که تصویب و اجرایی شدن آن را به ضرر خود می دانند.
هند یکی از بزرگترین اقتصاد آسیا و حتی جهان است که از لحاظ جمعیت در رده دوم جهانی قرار گرفته است با این حال از سوی اقلیت های مذهبی و گاه اجتماعی خود با اعتراضات بزرگ و گسترده ای مواجه شده است. اعتراضات مسلمانان هندی به تصویب قانون تبعیض مذهبی و بازنگری تابعیت، اعتراضات مردم کشمیر در اعتراض به لغو خودمختاری این منطقه و اینک اعتراض کشاورزان هندی در اعتراض به تصویب قانون اصلاحات کشاورزی.
هند از لحاظ اقتصادی به کشاورزی وابسته است و اعتراضات صدها هزار کشاورز در این کشور نشان دهنده وخامت وضعیت آنها است. درصد بالایی از کشاورزان هندی نیز در این ایالت پنجاب این کشور سکونت دارند.
آغاز جنجال ها
در سپتامبر سال ۲۰۲۰ دولت هند ۳ مصوبه به پارلمان این کشور ارائه کرد که با توجه به حضور حداکثری نمایندگان حامی دولت دو مصوبه به سرعت رای آورده و تبدیل به قانون شد. این در حالی بود که نمایندگان اپوزیسیون از جمله حزب کنگره خواستار بررسی بیشتر این مصوبات بودند. احزاب اپوزیسیون حتی با رئیس جمهور نیز دیدار کرده و از او خواستند این مصوبات را امضا نکند ولی مصوبات مذکور با امضا رئیس جمهور تبدیل به قانون شد.
در اصل این ۳ قانون تحولات بینادینی در نظام کشاورزی هند به وجود می آورد و شرکت های خصوصی را نیز به بخش مهمی از صنعت کشاورزی هند تبدیل می کند. در حال حاضر کشاورزان محصولات خود را به دولت می فروشند و معمولا مبالغ مناسبی برای محصولات خود دریافت می کنند ولی تصویب قوانین جدید زنگ خطر را برای آنها به صدا در آورد.
طبق قوانین جدید: برای فروش محصولات کشاورزی، تعیین قیمت دقیق محصولات و نحوه ذخیره محصولات کشاورزی اصولی تصویب شده است.
شرکت های خصوصی اجازه دارند در محیط بیرون بازار محصولات کشاورزی را خریداری کرده و روی آنها قیمت گذاری کنند.
همچنین این شرکت ها می توانند میزان کاشت کشاورزان هندی را نیز مقرر کرده و کاشت اضافه محصول مقابله کنند.
تصویب موارد فوق باعث شد تا کشاورزان هندی احساس نا امنی کنند زیرا خرید محصولات کشاورزی در خارج از بازارهای رسمی باعث می شود بازار سیاه تشکیل شده و به کشاورزان حق الزحمه مناسبی پرداخت نشود. همچنین با توجه به اختیارات وسیعی که شرکت های خصوصی دریافت کرده اند می توانند کشاورزان را مجبور کنند علیه منافعشان اقداماتی انجام دهند.
قانون اصلاحات کشاورزی سبب اعتراض شدید کشاورزان شد و ۲۰ انجمن فعال حوزه کشاورزی را به خیابان ها کشاند تا از دولت بخواهند این قوانین را لغو کند.
کشاورزان هندی می گویند: وقتی محصول توسط ما کاشته می شود و آماده مصرف می شود چرا باید آن را به افرادخاصی بفروشیم یا به میزانی که آنها تعیین می کنند محصول تولید کنیم.
تاکنون دولت و کشاورزان هندی بیش از ۶ دور مذاکرات برگزار کرده اند ولی از آنجا که طرفین حاضر نیستند از خواسته های خود دست بکشند هیچ کدام از این مذاکرات نتیجه بخش نبوده و به همین دلیل از ۳۵ روز قبل حدود ۲۰۰ هزار کشاورزان هندی ضمن تحصن در خیابان ها مسیرهای مواصلاتی به دهلی نو پایتخت هند را مسدود کرده اند.
نظر سنجی ها نیز نشان می دهد که بیشتر مردم هند حامی حقوق کشاورزان این کشور هستند بااین حال دولت اصرار دارد قوانین اصلاحات کشاورزی را به اجرا در آورد. البته نباید فراموش کرد که اعتراضات کشاورزان هندی به سیاست های دولت دهلی نو سابقه ای طولانی دارد و در سال های ۲۰۱۱، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ نیز هند شاهد اعتراضات فراگیری بوده است.