کد خبر : 96322
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۶:۲۶

وزارت خارجه پاکستان: هیچ تعهدی برای عمل به معاهده نابودی سلاح های هسته ای نداریم

وزارت خارجه پاکستان: هیچ تعهدی برای عمل به معاهده نابودی سلاح های هسته ای نداریم

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در واکنش به تصویب معاهده نابودی سلاح های اتمی توسط ۵۰ کشور جهان گفت: تعهدی به انجام این معاهده نداریم.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی به نقل از داون نیوز؛ در پی تصویب معاهده ای توسط ۵۰ کشور جهان مبنی برای نابود سازی کامل سلاح های اتمی، وزارت خارجه پاکستان واکنش نشان داد.
«زاهد حفیظ» سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در این خصوص اعلام کرد: این معاهده در جلسات معمول سازمان ملل برگزار نشده و در اصل هیچ نهاد بین المللی مشخصی روی آن نظارت نداشته است.
زاهد حفیظ گفت: هیچ کدام از کشورهای اتمی جهان نیز عضو این معاهده نیستند و به اعمال آن رای مثبت نداده اند.
سخنگوی وزارت خارجه پاکستان افزود: تصویب چنین معاهداتی مستلزم این است که کشورهای جهان همزمان دست به نابودی سلاح های اتمی بزنند و تا زمانی که تمام کشورها مجاب به نابود کردن سلاح های هسته ای خود نشدند پاکستان حاضر نیست اسلحه های هسته ای خود را نابود کند.
وی تاکید کرد: ما دشمنان خارجی داریم که به سلاح هسته ای مجهز هستند و تا زمانی که آنها به طور کامل اسلحه های خود را نابود نکنند هرگز نمی پذیریم که سلاح اتمی خود را از بین ببریم.
گفتنی است از سال ۲۰۱۷ حدود ۱۲۲ کشور جهان برای امضا این معاهده فعالیت خود را آغاز کرده بودند و سرانجام جمعه هفته گذشته این معاهده توسط ۵۰ کشور جهان مورد قبول قرار گرفت که البته هیچ کدام از کشورهای امضا کننده جزو کشورهای دارای قدرت هسته ای نیستند.
پاکستان و هند هر دو به سلاح اتمی مجهز هستند و هر دو کشور نیز مدعی هستند برای دفاع از خود در مقابل تهدیدات خارجی به سلاح اتمی مجهز شده اند.