کد خبر : 94905
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۶:۱۶

مصاحبه|معاون حزب مجلس وحدت مسلمین: شهادت کارگران معدن در پاکستان ریشه در گسترش روابط ایران و پاکستان دارد

مصاحبه|معاون حزب مجلس وحدت مسلمین: شهادت کارگران معدن در پاکستان ریشه در گسترش روابط ایران و پاکستان دارد

معاون حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان ضمن تشریح فاجعه شهادت کارگران معدن در پاکستان گفت: نباید نقش عوامل خارجی و کشورهای دشمن را در این واقعه کمرنگ ببینیم.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ «سید ناصر عباس شیرزازی» معاون دبیرکل حزب شیعی مجلس وحدت مسلمین پاکستان در مصاحبه ای زنده با پایگاه فرهنگی پاکستان ایرانی ترین همسایه به بررسی ابعاد حادثه تروریستی شهادت ۱۱ کارگر معدن هزاره در پاکستان پرداخته و آن را تشریح کرد. در ادامه می توانید بخشی از مهم ترین سخنان وی را از نظر بگذارنید.

پیک شرقی: در مورد حادثه شهادت ۱۱ کارگر معدن در پاکستان روایت های مختلفی بیان شده است لطفا شرح دهید که اصل ماجرا چه بوده؟

شیرازی: حزب مجلس وحدت مسلمین از ابتدا و برای دفاع از حقوق خانواده های شهدای این حادثه حضور میدانی دارد و ما اطلاعات دقیقی نسبت به این واقعه داریم. در منطقه مچ معادن زغال سنگ زیادی وجود دارند و برخی از این معادن توسط پیمانکاران اجاره شده اند. معدنی که در آن حادثه تروریستی رخ داد نیز توسط یکی از پیمانکاران هزاره شیعه اجاره شده بود.

آنگونه که شبکه اعماق نشان می دهد تروریست های داعش شبانه به یکی از خوابگاه های این معدن حمله کرده و کارگرانی که خوابیده بودند را مورد ضرب و شتم قرار میدهند سپس با روش خاص خود برخی از آنها را سر می برند و عده ای دیگر را نیز با شلیک گلوله به شهادت می رسانند.

متاسفانه عزیزان هزاره به دلیل چهره خاص و حتی گویش ویژه خود به راحتی شناخته می شوند و ترور آنها چندان سخت نیست.

پیک شرقی: آیا این حادثه تروریستی را یک اتفاق ساده می دانید یا پشت پرده پیچیده ای برای آن متصور هستید؟

شیرازی: اتفاقا من امروز در یک کنفرانس ویژه که برای بزرگداشت شهادت حاج قاسم سلیمانی برگزار شده بود شرکت کرده بود که علمای اهل سنت نیز در آن حاضر بودند. باید بگویم که شهادت سردار بزرگ اسلام آباد در ۳ ژانویه اتفاق افتاد و اتفاقا حمله تروریستی به کارگران معدن نیز در تاریخ ۳ ژانویه رخ داد. این تقارن ساده نیست بلکه باید آن را سرخطی دانست. «ژنرال باجوا» فرمانده ارتش پاکستان نیز پیش از این تائید کرده بود که داعش پس از شکست در عراق و سوریه توسط آمریکا و به شکل هوایی وارد مرزهای افغانستان شده و در نزدیکی پاکستان مستقر شده است.

در اصل حمله به کارگران شیعه معدن زغال سنگ انتقامی بود که گروه تروریستی داعش از محبت مردم پاکستان و به خصوص محبین اهل بیت«ع» (اعم از شیعیان و اهل سنت) نسبت به سردار حاج قاسم سلیمانی گرفت ولی آنها در نقشه خود شکست خواهند خورد.

این اولین عملیات تروریستی در منطقه بلوچستان نبوده است ولی از لحاظ زمان، انتخاب مکان و نوع عملیات کاملا ویژه است و باید قبول کرد که پشت این عملیات

دست های پلیدی وجود دارند. همه می دانند که داعش یک بازیچه است و از خود اختیاری ندارد آنها با اراده صاحبان خود دست به عملیات می زنند.

پیک شرقی: آیا این عملیات تنها یک ترور مذهبی بوده یا دشمنان نقشه های بزرگتری را در سر داشته اند؟

شیرازی: شکی نیست که انتخاب محل هم از سوی طراحان این عملیات تروریستی با غرض ورزی صورت گرفته است. پاکستان برخلاف میل آمریکا روابط اقتصادی خود با چین را تقویت کرده است و به خصوص در ایالت بلوچستان کریدورد اقتصادی مشترک چین و پاکستان موسوم به سی پیک در حال جریان است. یعنی این ایالت در آینده به قطب اقتصادی کشور پاکستان مبدل خواهد شد.

همچنین پاکستان، ایران و ترکیه در حال گسترش روابط اقتصادی باهم هستند و این زنگ خطری برای کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

از طرف دیگر روابط اقتصادی بین ایران وچین در حالی افزایش است و نباید فراموش کنیم که چین بزرگترین وارد کننده نفت در جهان است و گسترش روابط این کشور با ایران چه اندازه به زیان آمریکا و متحدان منطقه ای آن است. پاکستان نقش بسیار مهم و کلیدی برای انجام زودتر این اتفاق بزرگ را دارد همه اینها دست به دست هم می دهند تا دشمنان مشترک پاکستان و ایران تصمیم بگیرند مرزهای مشترک دو کشور را نا امن کرده و مانع پیشرفت اقتصادی آنها شوند.

بنابراین می توان گفت: آمریکا و کشورهای عربی مانند عربستان از حملات تروریستی نظیر این حمله دو هدف را در ذهن خود طراحی کرده اند اول اینکه پیروان مکتب اهل بیت«ع» را تحت فشار قرار دهند زیرا آنها حامی برقراری ارتباط با ایران هستند و از سوی دیگر پاکستان را با نا امنی مواجه سازند.

پیک شرقی: اخیرا فشارها بر پاکستان برای گسترش روابط با اسرائیل افزایش یافته است، چه اندازه دست رژیم صهیونیستی را در این عملیات تروریستی و دیگر عملیات ها پر رنگ می بینید؟

شیرازی: پاکستان کشوری است که حتی پیش از استقلال خود نیز با رژیم صهیونیستی اعلام مخالفت و دشمنی کرده بود. طرفداران مکتب اهل بیت «ع» و شیعیان حدود ۵۰ میلیون نفراز مردم پاکستان را تشکیل می دهند و این افراد کسانی هستند که در طول تاریخ نه مقابل قدرت های استکباری غرب سر خم کرده اند و نه در مقابل دشمنان منطقه ای پاکستان مانند هند. بنابراین طبیعی است که رژیم صهیونیستی پاکستان و به خصوص شیعیان را دشمن خود بداند و از هر فرصتی برای ضربه زدن به پاکستان استفاده کند.

ما در تلاش هستیم تا نقش سیاسی خود را در پاکستان افزایش دهیم و هرچند مسیر طولانی و خطیری در پیش رو داریم ولی به آینده کاملا امیدوار هستیم. ما با دولت عمران خان تشکیل ائتلاف داده ایم و عمران خان فردی است که در سخنرانی خود به صراحت لشکر جهنگوی را گروهی تروریستی خطاب کرده است. همچنین دولت فعلی عمران خان تنها دولتی است که در آن ۵ تن از وزرای کشور از شیعیان هستند.

نباید حمله مذکور را تنها یک حمله مذهبی دانست بلکه دشمن در تلاش است تا از طریق این حمله و حملات مشابه آن به اهداف پلید سیاسی خود در پاکستان برسد.

پیک شرقی: آیا  این حملات ممکن است برای ایران نیز خطرناک باشد؟

شیرازی: شکی نیست که تحرک تروریست ها در بلوچستان به عنوان یک منطقه بسیار بزرگ که در مرز مشترک ایران و پاکستان قرار دارد برای این است که به هر دو کشور مسلمان و اسلامی ضربه وارد کند. دشمنان غربی حقیقتا در تلاش هستند تا بین ایران و پاکستان کشوری جدا تشکیل دهند که خاک آن نیز از هر دو کشور جدا می شود. گروه های تروریستی و تجزیه طلب فعال در منطقه خطر مشترکی برای هر دو کشور هستند و باید مقابل آنها با تمام توان ایستاد.

پیک شرقی: این روزها سالروز وعده عملی نشده سازمان ملل به مردم کشمیر نیز هست. در مورد آینده این منطقه چه پیش بینی دارید؟

شیرازی: بله سازمان ملل در سال ۱۹۴۹ به مردم کشمیر وعده داده بود که با رای مستقیم آنها سرنوشتشان انتخاب خواهد شد و کسی حق ندارد به جای آنها تصمیم بگیرد. مستندات محکمی وجود دارد که «جواهر لعل نهرو» نخست وزیر وقت هند نیز این سخنان را تائید کرده است ولی متاسفانه نسل های بعدی در هند از پذیرش این موضوع امتناع کردند.

دولت فعلی هند به شدت روحیات پر تعصب هندو را ترویج می دهد و در صدد اخراج کامل مسلمانان از خاک هند است. «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در گجرات نیز خون مسلمانان را بر زمین ریخته بود و اینک تنش میان هند و پاکستان به اوج خود رسیده است.

از سوی دیگر مردم کشمیر امید خود به اقدام هند را کاملا از دست داده اند و حتی سیاستمدارانی که گذشته از دهلی نو حمایت می کردند نیز پس از لغو خودمختاری منطقه توسط دهلی نو کاملا مخالف دولت هند شده اند. به نظر من به زودی موج تازه ای از اعتراضات توسط مردم کشمیر علیه دولت دهلی نو آغاز می شود و فشارها بر دولت به شدت افزایش خواهد یافت.

پیک شرقی: در سخنان خود از نقش کشورهای خارجی برای طراحی این گونه عملیات ها در پاکستان سخن گفتید. منظور شما کدام کشورها هستند؟

شیرازی: در شرایط فعلی آمریکا، اسرائیل، هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای نا امن کردن پاکستان نقشه می کشند و درصدد این هستند که خواسته های خود را به اسلام آباد تحمیل کنند. آنها نگران افزایش روابط دوستانه و برادرانه بین ایران و پاکستان هستند و می ترسند که ایران هم روابط اقتصادی خود با چین را تقویت کرده و به منافع منطقه ای آنها خسارت های جدی وارد کند.