کد خبر : 90283
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۶

عمران خان به افغانستان می رود

عمران خان به افغانستان می رود

نخست وزیر پاکستان فردا و در راس هیاتی بلند پایه وارد کابل می شود.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی؛ عمران خان نخست وزیر پاکستان به دعوت رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی قرار است فردا (پنجشنبه) به کابل سفر کند.
این اولین سفر عمران خان به افغانستان خواهد بود. نخست وزیر پاکستان با هیئتی متشکل از وزیر امور خارجه ، مشاور تجاری و سرمایه گذاری و همچنین مقامات ارشد به کابل سفر خواهد کرد.
برنامه نخست وزیر شامل دیدار و گفتگو با رئیس جمهور اشرف غنی ، گفتگوی هیئت نمایندگان و مشارکت مطبوعاتی مشترک می باشد. محور این گفتگوها ، توجه بیشتر بر تعمیق روابط دو جانبه و برادرانه بین پاکستان و افغانستان ، روند صلح افغانستان و توسعه و ارتباط اقتصادی منطقه ای خواهد بود.
سفر نخست وزیر شامل بخشی از مبادلات در سطوح بالا بین دو کشور پاکستان و افغانستان است.اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان آخرین بار در سال ۲۰۱۹ به پاکستان سفر کرده بود.
پیش از این نیز رهبران دو کشور ملاقات دو جانبه ای در حاشیه چهاردهمین اجلاس سازمان همکاری های اسلامی در ماه می ۲۰۱۹ داشتند.
نخست وزیر پاکستان همچنین در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ با رئیس جمهور اشرف غنی مکالمه تلفنی داشت. سفر نخست وزیر پاکستان بر پایه تعامل پایدار بین دو کشور و به منظور افزایش همکاری های دو جانبه در زمینه های مختلف در ماه های اخیر انجام میگردد. در این خصوص ، علاوه بر مبادلات معین وزیر امور خارجه پاکستان با همتای افغان خود ، اخیراً دیدارهای مهمی از افغانستان به پاکستان از عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه ملی، رئیس ولسی جرگه شورای ملی افغانستان رحمان رحمانی و وزیر تجارت نثار احمد غوریانی صورت گرفته است. در تاریخ ۱۰ شهریور امسال (مصادف با ۳۱ اوت ۲۰۲۰)، دومین جلسه بازنگری برنامه اقدام صلح و همبستگی افغانستان و پاکستان (APAPPS) در کابل برگزار شد. در بخشی از این روند و در آستانه سفر نخست وزیر پاکستان، رزاق داوود مشاور تجاری و سرمایه گذاری قبلا در تاریخ ۱۶ تا ۱۸ نوامبر ۲۰۲۰ به کابل سفر کرده و در مورد روابط تجاری و سرمایه گذاری دو جانبه و امور مربوط به تجارت ترانزیتی عمیقا بحث و گفتگو کردند. مردم پاکستان و افغانستان پیوندهای ناگسستنی تاریخی، دینی، فرهنگی و قومی و همچنین ارزش ها و سنت های به هم پیوند خورده ای دارند. سفر نخست وزیر پاکستان مایه تقویت روابط چند جانبه بین دو کشور برادر خواهد بود.