کد خبر : 107334
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۶:۱۱

حکومت چند روزه «حمزه شهباز» بر ایالت پنجاب در یک قدمی نابودی

حکومت چند روزه «حمزه شهباز» بر ایالت پنجاب در یک قدمی نابودی

با حکم دادگاه عالی پاکستان مبنی بر عدم وجاهت قانونی رای نمایندگانی که به حزب خود پشت کرده اند حزب نواز حداقل آرای قانونی برای تشکیل حکومت در ایالت پنجاب را از دست داد.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی به نقل از جیو تی وی؛ حزب نواز که با یک برتری شکننده و کمک نمایندگان جدا شده از حزب تحریک انصاف موفق شده بود « حمزه شهباز» را به عنوان سروزیر مهم ترین ایالت پاکستان انتخاب کند در آستانه نابودی حکومت چند روزه وی قرار گرفته است.

برای تشکیل حکومت در ایالت پنجاب فرد سر وزیر باید حداقل از ۱۸۶ رای برخوردار باشد. از آنجا که نه حزب تحریک انصاف و نه حزب نواز به تنهایی این تعداد رای را ندارند مجبور به ائتلاف با دیگر احزاب کوچک شده بودند.

حزب نواز خود ۱۶۱ رای در اختیار دارد و با استفاده از ۷ رای حزب مردم و ۶ رای متفرقه جمعا ۱۷۴ رای مثبت به سر وزیری فرزند شهباز شریف داده است.

از سوی دیگر تعداد آرا حزب تحریک انصاف ۱۵۸ رای است و با استفاده از ۱۰ رای حزب مسلم لیگ شاخه قائد اعظم ۱۶۸ رای در سبد خود داشته است.

با این حال هیچ یک از این احزاب نتوانسته اند آرا خود را به حداقل رای قانونی مورد نیاز یعنی ۱۸۶ رای برسانند.

مسئولین حزب نواز اعلام کرده اند: تا زمانی که رای نهایی کمیسیون نظارت بر انتخابات پاکستان صادر نشود حمزه شهباز به مسئولیت های خود ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/.