کد خبر : 95306
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۷:۱۴

بسته شدن مرز مشترک چین و پاکستان و مشکلات اقتصادی برای مرز نشینان دو کشور

بسته شدن مرز مشترک چین و پاکستان و مشکلات اقتصادی برای مرز نشینان دو کشور

مرز خنجراب که به عنوان گذرگاه اقتصادی چین و پاکستان شناخته می شود از حدود یک سال قبل بسته شده و خسارت های فراوانی برای تجار دو کشور به بار آورده است.

به گزارش وب سایت خبری پیک شرقی به نقل از داون نیوز؛ بسته شدن مرز مشترک با چین شرایط بدی را برای مرزنشینان پاکستانی به بار آورده است .
گزارش ها حاکی است مرز خنجراب که به عنوان گذرگاه مهم میان پاکستان و چین شناخته می شود و ورودی اصلی کریدور اقتصادی مشترک دو کشور موسوم به سی پیک است از یک سال قبل بسته شده است.
تجار پاکستانی که بدون اطلاع از شرایط آتی اقدام به خریداری اجناسی از چین کرده بودند پس از بسته شدن مرزها مجبور شده اند اقلام و وسایل خریداری شده خود را با نرخی پائین تر به فروش برسانند و این مساله خسارت های زیادی به دنبال داشته است.
این در حالی است که تجار چینی که قصد صادرات به پاکستان را داشته اند مشکلات کمتری دارند زیرا محصولات خریداری شده توسط آنها برگشت خورده و در داخل کشورشان به دست آنها رسیده است.
تاجران اهل منطقه گلگیت بلتستان خواستار بازگشایی هر چه سریع تر این مرز هستند زیرا بسته بودن مرز مذکور مشکلات اقتصادی زیادی برای مردم منطقه در پی داشته است.
چین و پاکستان در منطقه گلگیت بلتستان مرز مشترک دارند و قرار است از طریق همین گذرگاه مرزی کریدور اقتصادی دو کشور وارد پاکستان شده و به سمت آب های آزاد جهانی پیش برود